Mieszkania na wynajem Wrocław, apartamenty na wynajem Wrocław, mieszkania Wrocław Stare Miasto wynajem, mieszkania Wrocław Śródmieście wynajem, mieszkania Wrocław Krzyki wynajem, mieszkania Wrocław Fabryczna wynajem, mieszkania Wrocław Psie Pole wynajem - wynajemmieszkanwroclaw.com.pl

159Na rynku mieszkań na wynajem powoli zaczyna się ożywienie. Już niebawem studenci rozpoczną gorączkowe poszukiwania lokum. Specjaliści spodziewają się, że jak co roku boom w segmencie mieszkań na wynajem rozpocznie się z końcem sierpnia i potrwa mniej więcej do połowy września.
Jak co roku, wielu studentów poszukiwanie mieszkania na wynajem pozostawia na ostatnią godzinę. To sprawia, że na przełomie sierpnia i września rozdzwaniają się telefony.

Dla wynajmujących jest to bardzo dobry okres. Studenci, którzy pozostawili poszukiwania mieszkania na krótko przed tym, jak będą musieli się do niego wprowadzić, zgadzają się częściej na gorsze warunki. Często wynajmują mieszkanie za stawkę wyższą, niż jeszcze miesiąc czy dwa wcześniej życzyłby sobie ten sam wynajmujący. Ci, który mają ściśle ograniczony budżet, niejednokrotnie muszą pożegnać się z mieszkaniami zlokalizowanymi w centrum lub blisko danej uczelni. Są one już bowiem najczęściej zajęte przez osoby, które znaczenie wcześniej zainteresowały się wynajęciem mieszkania.

Jakich mieszkań najczęściej będą poszukiwali żacy w okresie boomu? Będą to zapewne kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, umożliwiające zamieszkanie dwóm lub więcej osobom. Takie rozwiązanie pozwoli na podzielenie opłat za czynsz oraz media na kilku domowników. Ważne więc, aby były to mieszkania rozkładowe.

187

Dawniej studentom zależało na jak najtańszym wynajęciu lokum. Obecnie kryteria nieco się zmieniły. Najemcy coraz większą uwagę przywiązują do wyglądu mieszkania. Ważne, aby było ono w pełni wyposażone, a więc posiadało sprzęty AGD (np. pralka, lodówka, coraz częściej również zmywarka) oraz meble. Co więcej, znacznie większą popularnością cieszą się mieszkania o wyższym standardzie. Minęły czasy, kiedy studentów zadowalały stare, używane meble i wiekowe meblościanki. Teraz stawiają oni częściej na wygodę i klasę. Najemcy wolą bowiem dzielić z kimś mieszkanie o wyższym standardzie, niż samodzielnie wynajmować lokum słabo wyposażone lub zwyczajnie noszące ślady długoletniego wynajmu.

A jak prezentują się obecnie ceny mieszkań w stolicy Polski, Warszawie?
Koszt wynajęcia kawalerki w Warszawie to około 1500 złotych. Za mieszkanie 2-pokojowe zapłacimy mniej więcej 2000 złotych, natomiast za 3 pokoje około 2300 złotych.

Jak sprzedający powinni wyeksponować swoje mieszkania, aby to właśnie ich oferta przyciągnęła żaków?
Przede wszystkim ważne jest odpowiednie zaprezentowanie mieszkania na zdjęciach. Jak wiadomo, jest to pierwsza rzecz, na jaką najemcy zwrócą uwagę. Pamiętajmy, aby na zdjęciach wyeksponować najważniejsze plusy mieszkania. Jeśli posiada ono balkon, warto pokazać go na zdjęciach. Zaprezentujmy również wyposażenie mieszkania – studenci z pewnością zwrócą bowiem uwagę na obecność biurka w pokoju, czy odpowiedniej liczby szafek. Istotna jest również kuchnia. Jeśli jest w pełni wyposażona, warto o tym napisać, a dodatkowo zaprezentować wyposażenie na zdjęciu. Na co jeszcze studenci zwrócą uwagę? Niewątpliwie poszukiwania mieszkania rozpoczną oni nie tyle od standardu wykończenia, co lokalizacji.

Największą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane blisko uczelni wyższych. Równie cenne dla studentów są lokale mieszkalne znajdujące się w centrum miasta. W trzeciej kolejności poszukują oni mieszkań, które nie znajdują się wprawdzie blisko uczelni ani w ścisłym centrum, ale są doskonale skomunikowane. Jeśli dojazdy nie będą zajmować studentom więcej niż 10-15 minut komunikacją miejską, to mieszkania takie również znajdą się w ścisłej czołówce atrakcyjnych lokali. Co za tym idzie, studenci będą skłonni zapłacić za nie nieco więcej.

Sierpień i wrzesień jak co roku będą więc niezwykle dynamicznym okresem na rynku mieszkań na wynajem. Ważne więc, aby wynajmujący prezentowali swoją ofertę w możliwie najszerszy sposób (portale internetowe, pośrednictwo). Wówczas potencjalni najemcy będą mieli większe szanse na znalezienie właśnie naszej oferty. Wraz z końcem września, jak co roku, spadnie również ruch na rynku lokali mieszkalnych na wynajem.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Kontakt: WGN, 50-079 Wrocław, Polska, ul. Ruska 22 lok.1, e-mail - kasia.pawlowska@wgn.pl, tel. (+48 71) 337 84 01